Zapisz się do nas!

Nauka pływania

linia

ZAPRASZAMY NA NAUKĘ I DOSKONALENIE PŁYWANIA W NASZYM KLUBIE

Międzyszkolny Klub Pływacki „Fala” prowadzi zajęcia z nauki pływania dla dzieci od 5 roku życia. Dzieci na zajęciach podzielone są zgodnie z wiekiem oraz umiejętnością pływania. Nasze zajęcia w istotny sposób wpływają pobudzająco na tempo i jakość rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka:

  • są doskonałą gimnastyką dla mięśni i stawów,
  • pobudzają układ oddechowy, nerwowy i krążenia,
  • podnoszą odporność organizmu na infekcje i zakażenia.

Dzieci wcześnie oswajane z wodą wiedzą jak się zachować nad otwartymi zbiornikami wodnym. Ponadto dzieci bez strachu potrafią cieszyć się i bawić w wodzie, która jest niewątpliwie ogromnym żywiołem. Pływania trzeba nauczyć się jak najwcześniej. Przemawiają za tym nie tylko względy bezpieczeństwa przebywania w wodzie, ale również wszechstronne korzyści, jakie dają organizmowi ludzkiemu ćwiczenia pływackie. Lęk przed wodą jest czynnikiem utrudniającym, a często uniemożliwiającym nauczanie pływania. Występuje on w mniejszym lub większym stopniu zarówno u dzieci jak i u dorosłych nie umiejących pływać. Postępy w nauczaniu w znacznym stopniu uzależnione są od umiejętności pokonania lęku.

W grupach młodszych oswajamy dzieci z wodą, a następnie wprowadzamy elementy pływania. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy. Istotnym elementem tych zajęć jest opiekun, który obecny jest z dzieckiem w wodzie. Zajęcia w wodzie mają działanie relaksacyjne i rozluźniające, przez co doskonale wpływają na rozwijający się układ nerwowy oraz koordynację. Dziecko, które przebywa w grupie rówieśniczej, później łatwiej nawiązuje kontakty oraz bez stresu wchodzi w życie przedszkolne.

Na tym etapie dziecko uczymy:

  • poprawnej pracy nóg do stylu grzbietowego i kraula,
  • samodzielnego przemieszczania się w wodzie na plecach za pomocą pracy nóg do stylu grzbietowego,
  • przemieszczenia się w wodzie z deską za pomocą pracy nóg do kraula,
  • pływania pod wodą do celu i skoki do wody.

Na małym basenie oswajamy dzieci z wodą i uczymy podstaw te dzieci, które do tej pory nie miały styczności z zajęciami na pływalni. Dlatego pierwsze lekcja pływania, a szczególnie pierwsze wejście do wody odbywa się na małym basenie, gdzie dzieci czują dno oraz woda ma 32 stopnie ciepła. W krótkim czasie efektem pracy jest umiejętność bezstresowego korzystania z takich pomocy jak np. deska, makaron itp. oraz zanurzanie głowy z otwartymi oczami. Wtedy to dzieci przenosimy na duży basen, gdzie rozpoczyna się trzy etapowy, właściwy kurs nauczania pływania.

Zajęcia na dużym basenie: Nabycie umiejętności pływania w stopniu podstawowym nie nastręcza na ogółu większych trudności. Warunkiem sukcesu jest jednak forma i jakość prowadzonych zajęć, tak aby dziecko z chęcią chciało nie tylko poznawać świat podwodny, ale chciało wykonywać trudniejsze elementy, warunkujące dobre umiejętności techniczne podczas pływania różnymi stylami.

button